Đoković u polufinalu

Đoković u polufinalu Roland Garrosa

Sport

Srbijanski teniser Novak Đoković plasirao se u polufinale Roland Garrosa pobjedom protiv 18. igrača svijeta – Španca Pabla Carreno-Buste rezultatom 3:1 u setovima (4:6, 6:2, 6:3, 6:4).

Na početku prvog seta obojica tenisera igrala su poprilično sigurno u trenucima kada su imali servis, a prvi break napravljen je u petom gemu kada Španac dolazi u vodstvo od 3:2. Đoković se uspio vratiti i napravljenim breakom poravnati na 4:4, no već u sljedećem gemu španski teniser pravi novi break i osvaja prvi set.

Za razliku od prvog, Đoković je bio taj koji se u drugom setu faktički sve pitao, pa je tako s dva napravljena breaka i bez ijednog izgubljenog gema na svoj servis stigao do poravnanja u setovima rezultatom 6:2.

Đoković je bolje otvorio i treći set, odmah na početku napravio je break i stigao u vodstvo od 3:0, no španski teniser se vratio u petom gemu i uzvratio break prvom teniseru svijeta. Ipak, u osmom gemu Đoković je opet napravio razliku i stigao do vodstva od 2:1 u setovima.

U četvrtom, ispostavit će se ključnom setu, Đoković je bio izuzetno nervozan, ali na terenu je ipak igrao onako kako se od njega očekuje, a ključni je bio sedmi gem kada je pri rezultatu 3:3 napravio break, stigao do vodstva od 4:3 i sigurnom igrom na svoj servis do kraja meča stigao do pobjede i plasman u polufinale.

Grčki teniser Stefanos Cicipas pobijedio je Andreja Rubljova u četvrtfinalu Rolan Garosa u tri seta i poslije nešto manje od dva sata igre se sa 7:5, 6:2 i 6:2 plasirao u polufinale turnira. Tamo Stefanosa čeka pobjednik okršaja između Novaka Đokovića i Pabla Karenjo-Buste.

Cicipas je od starta diktirao tempo meča protiv Rubljova, pa je već u drugom gemu propuštao prilike za brejk svojim greškama. Malo je oscilirao, pa je u trećem gemu spasao dvije brejk lopte, u petom gemu je i pretrpio brejk za 3:2 u korist Rubljova.

Rus je tada odigrao lijep drajv volej, ali je tek nakon toga Cicipas zaigrao bolje i uhvatio posljednji voz da se vrati u meč i poravna na 5:5. Rubljov je u tim trenucima griješio, Cicipas je to koristio i u završnici seta napravio novi brejk za 1:0. U drugom setu je opet presudio drugi dio seta, jer je Grk u šestom i osmom gemu pravio brejkove za 2:0 i u treći set ušao sa velikom prednošću.

Stefanos je i tu u četvrtom gemu oduzeo servis Andreju, opet zaprijetio u šestom i lagano poveo sa 5:2. Andrej je i tada varirao od poena do poena. U jednom odigra perfektnu dijagonalu, u sljedećem izbaci lopticu iz servis polja, preko osnovne linije rivala.

Tako je Cicipas već u osmom gemu imao meč loptu koju nije iskoristio, ali je onda u narednom gemu rutinski i bez izgubljenog poena završio posao.