Nadal razbio Đokovića

Nadal razbio Đokovića u finalu RG

Sport

Rafael Nadal je razbio Novaka Đokovića u finalu Roland Garrosa i stigao do svoje 20. titule na Grand Slam turnirima. Nadal je odlično otvorio meč i u prvom setu je izgubio samo 19 poena, te je prvu dionicu igre za samo 46 minuta španski teniser završio uspješno rezultatom 6:0.

Đoković je do svog prvog gema u meču stigao tek u 57. minuti kada je poveo sa 1:0 u drugom setu. No, Nadal je ponovo ubacio u “brzinu više” i osvojio narednih pet gemova i poveo sa 5:1, a ubrzo je i završio drugi set rezultatom 6:2.

Na početku trećeg seta oba tenisera su osvojila svoja dva servis-gema a potom je Nadal napravio break za 3:2. Ipak, Đoković je odmah uzvratio re-breakom i vratio se u igru. Nadal je zatim u 11. gemu stigao do breaka a potom ga potvrdio za konačnih 6:0, 6:2, 7:5.

Nadal je na ovaj način 13. put osvojio Roland Garros čime je apsolutni rekorder, a sa 20 Grand Slam titula se izjednačio sa Rogerom Federerom na vrhu vječne liste. Đoković je ostao na 17 titula sa najjačih svjetskih turnira.

Ovo je bio njihov 56. međusobni duel, a sadašnji skor je 29:27 za Đokovića. Novak u finalima vodi 15:12, Nadal na Grand Slamovima 10:6, dok je u finalima četiri najveća turnira skor na strani Španca 5:4. Također, Nadal je ovom pobjedom ostao najuspješniji teniser svijeta kada je postotak pobjeda u pitanju.

Rafa u karijeri ima skor 999-201, odnosno 83,25 posto pobjeda. Đoković je na skoru 930-189 (83,10 %), a da je trijumfovao danas on bi preuzeo lidersku poziciju od Nadala. Roger Federer je na toj listi treći sa omjerom 1242-271 (82,10 %).

Đoković je danas odigrao jedno od najlošijih finala na Grand Slam turnirma u svojoj karijeri. Najbolji teniser svijeta je protiv Rafaela Nadala u finalu Roland Garrosa uspio osvojiti samo sedam gemova, te je španski teniser slavio sa 6:0, 6:2, 7:5 i osvojio trofej.

Đoković je priznao da je sasvim zasluženo izgubio i sportski je čestitao rivalu koji je danas bio mnogo bolji. “Čestitam Rafi, njegovom timu i porodici. Rafa, ovo što radiš na ovom terenu je nevjerovatno, ali ne samo ovdje već i generalno u karijeri. Veliki si šampion i pokazao si još jednom da si ‘kralj šljake’. Ovaj put sam sada to osjetio na svojoj koži. Ovo je bio težak meč, nisam zadovoljan kako sam igrao, ali pobijedio me bolji teniser”, rekao je Đoković koji je ostao na 17 Grand Slam titula u karijeri.