Šampionsko slavlje Markesa

Sport

Šampion Kraljevske klase Mark Markes pobedom je završio sjajnu sezonu u kojoj je osvojio titulu. Vozač Repsol Honde slavio je pred domaćom publikom u Valensiji, a trku je izvozao za 41:21.469. Drugi je kroz cilj prošao vozač Petronas Jamahe Fabio Kvartararo (+1.026), dok je treći trku završio Džek Miler iz Pramak Rejsinga (+2.409).

Poredak prvih 10 kompletirali su Andrea Doviciozo, Aleks Rins, Maverik Vinjales, Đoan Mir, Valentino Rosi, Aleš Espargaro i Pol Espargaro. Mark Markes je pobedom u Valensiji završio sezonu sa 420 poena. To je statistički najbolji rezultat u sezoni u istoriji Moto GP šampionata, a trijumf u Valensiji je 12. ovosezonski trijumf za Španca.

Trku je bolje otvorio Kvartararo, ali ga je već posle nekoliko krugova aktuelni šampion pretekao. Džek Miler je sve vreme čuvao treću poziciju, a iako se Doviciozo probio, nije uspeo da ga ugrozi. Dogodio se i udes na stazi u Valensiji – Petruči je izleteo u krivini u 14. krugu, a za njim i Žoan Zarko, koga je pokupio Lekuonin motor.

Iako je izgledalo izgledalo kao stravičan udes, Zarko nije pretrpeo ozbiljne povrede. U generalnom plasmanu iza Markesa su Andrea Doviciozo sa 269 bodova, Maverik Vinjales (211), Aleks Rins, Fabio Kvartararo, Danilo Petrući, Valentino Rosi, Džek Miler, Kal Kračlou i Franko Morbideli.